Парафія Пресвятої Діви Маріі Неустанної Допомоги, Бровари

Парафия Божьей Матери Ченстоховской. Мариуполь.

неділя, 5 січня 2014 р.

ХРИСТОС РАЖДАЄТЬСЯ! СЛАВІТЕ ЙОГО!

ХРИСТОС РАЖДАЄТЬСЯ! СЛАВІТЕ ЙОГО!

2011-01-06 09:00:00 (ost. akt: 2011-01-06 09:05:10)

Chrystus się rodzi! Sławcie go! 6 stycznia grekokatolicy i prawosławni świętują Wigilię. Kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców Warmii i Mazur podzieli się tego dnia prosforą, czyli liturgicznym chlebem. Na stołach znajdą się postne potrawy, w tym maczka, gołąbki z kaszą i kutia. W cerkwiach zabrzmią hymny i kolędy.

ХРИСТОС РАЖДАЄТЬСЯ! СЛАВІТЕ ЙОГО!
Kościoły prawosławny i greckokatolicki (bizantyjsko-ukraiński) obchodzą Boże Narodzenia według kalendarza juliańskiego, który w stosunku do kalendarza gregoriańskiego, "spóźnia się" się o 13 dni. Dlatego Wigilia wypada 6 stycznia według kalendarza gregoriańskiego.

Odpowiednikiem Wigilii u grekokatolików jest Swiat Weczir czyli Święty Wieczór. Tego dnia obowiązuje ścisły post. Dla grekokatolików najważniejszy jest aspekt religijny: przygotowanie duszy do narodzin Boga. Wigilię rozpoczyna się modlitwą. Rodzina dzieli się prosforą. Następnie zasiąda do stołu.

Tradycyjnie powinno być na nim 12 postnych potraw, m.in. maczka, czyli zupa z suszonych grzybów, gołąbki z kaszą i ziemniakami, i oczywiście kutia. Pije się "uzwar" czyli kompot z suszonych owoców.

- Na środku stołu stoi świeczka, obok kładziemy czosnek i pieniądze, jako symbol zdrowia i bogactwa - mówi Daria Kajda, mieszkanka Olsztyna. Pieniądze te są później oddawane do cerkwi. Bardzo ważnym elementem jest siano kładzione pod obrus.

- Kiedyś kładziono na stół zboże, które symbolizowało plon, czy też pod stół słomę, na pamiątkę betlejemskiej szopki - wspomina pani Daria. Grekokatolicy nie zapominają o talerzu dla niespodziewanego gościa. W domu jest choinka, pod którą nie leżą jednak prezenty. Do dzieci z rodzin greckokatolickich św. Mikołaj przychodzi 19 grudnia. - Po kolacji wigilijnej idziemy do cerkwi na nabożeństwo Wecziria Wełyke, podczas którego śpiewane są psalmy i kolędy - dodaje.

Ukraińskie święta Bożego Narodzenia trwają trzy dni. Trzeci dzień poświęcony jest pamięci św. Stefana. To także czas odwiedzin kolędników. Kontynuacją tych świąt jest Nowy Rok i Święto Jordanu, czyli święcenie wody.

Danuta Łozowska

Posłuchaj ukraińskich kolęd:

Horpyna


Taras Czubaj


Nina Matwijenko


Chór Wołyń


Grupa Lira


Chór bandurzystów


Menstreli


Ola Atamanczuk
To kolęda powstała w latach 40-tych XX-wieku. Opowiada o sowieckich represjach na Ukrainie.


Przeczytaj cały tekst: ХРИСТОС РАЖДАЄТЬСЯ! СЛАВІТЕ ЙОГО! - Ukraińcy http://ukraincy.wm.pl/32083,.html#ixzz2pTZgnEel

Немає коментарів:

Дописати коментар

Парафія Матері Божої з Люрд в с. Зарудинці

Парафія Матері Божої з Люрд в с. Зарудинці