Парафія Пресвятої Діви Маріі Неустанної Допомоги, Бровари

Парафия Божьей Матери Ченстоховской. Мариуполь.

субота, 14 грудня 2013 р.

Biskup świdnicki bratem paulinów


Generał Zakonu o. Izydor Matuszewski ogłosił decyzję Zarządu Generalnego Zakonu w sprawie przyjęcia do konfraterni nowych członków.
Biskup świdnicki bratem paulinów
 KS. MARCIN GĘSIKOWSKIBiskup Ignacy Dec był w tym roku jedenaście razy na Jasnej Górze
Od 8 grudnia bp Ignacy Dec należy do konfraterni paulińskiej, nieformalnego stowarzyszenia dobrodziejów i przyjaciół zakonu. Paulini od XIV w. wyróżniają niektóre osoby, z różnych stanów (od chłopów po królów i kardynałów), których zaangażowanie w szerzeniu kultu Maryi, pątnicza gorliwość i hojność w dzieleniu się swymi dobrami są nieprzeciętne.
- Generał Zakonu przyjmując kogoś do konfraterni pragnie wyrazić wdzięczność i uznanie za świadczone przez niego dobro na rzecz wspólnoty paulińskiej - wyjaśnia biskup. - Do konfraterni przyjmowano osoby ze wszystkich stanów: królów, książęta, kardynałów, biskupów, kapłanów, zakonników i zakonnice, mieszczan, ludzi kultury, nauki oraz rolników. Do znanych konfratrów zakonu paulinów należeli m.in.: książe Jerzy Lubomirski, ks. kanonik Jan Długosz, kompozytor prof. Józef Olsner, nauczyciel Fryderyka Chopina i rektor Konserwatorium Muzycznego w Warszawie, pisarze: Henryk Sienkiewicz i Ignacy Kraszewski, św. abp Józef Bilczewski ze Lwowa, kard. Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia, kard. Józef Glemp. wszyscy biskupi ordynariusze częstochowscy, kard. Franciszek Macharski, kard. Henryk Gulbinowicz - wymienia.
Obrzęd przyjęcia do konfraterni miał miejsce na początku Mszy św. w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP w Jasnogórskiej Kaplicy. Generał Zakonu o. Izydor Matuszewski ogłosił decyzję Zarządu Generalnego Zakonu w sprawie przyjęcia do konfraterni nowych członków. - Wraz ze mną przyjęto do tej wspólnoty ks. prałata Franciszka Rząsę z archidiecezji przemyskiej - dodaje biskup.
Następnie Wikariusz Zarządu Generalnego odczytał uchwałę zarządu w tej sprawie i i ją uzasadnił.
- Po prostu odczytał krótkie laudacje na cześć nowych członków, w których wymienił racje, które wpłynęły na podjęte decyzje zarządu - relacjonuje bp. Ignacy. Potem odczytano dyplom - dokument włączenia do konfraterni, w polskim tłumaczeniu, a Ojciec Generał dokonał uroczystego wręczenia dyplomu i odmówił specjalną modlitwę za nowych konfratrów.
- Pod koniec Mszy św.  dokonaliśmy aktu zawierzenia Matce Bożej i otrzymaliśmy piękne kopie Jasnogórskiej Ikony z dedykacją - zaznacza uhonorowny i dodaje: - Bardzo sobie cenię to wyróżnienie, gdyż od młodych lat jestem związany z Sanktuarium Jasnogórskim. Staram się być kapłanem maryjnym i bliscy są mi ludzie, którzy szerzą kult Matki Bożej w Kościele. Od lat kleryckich jestem pielgrzymem do Jasnogórskiego Sanktuarium, bywam tu kilka a niekiedy i kilkanaście razy w ciągu roku. O moim przywiązaniu do narodowego sanktuarium może świadczyć i to, że właśnie na Jasnej Górze odprawiłem rekolekcje przed przyjęciem święceń biskupich - mówi. 


Немає коментарів:

Дописати коментар

Парафія Матері Божої з Люрд в с. Зарудинці

Парафія Матері Божої з Люрд в с. Зарудинці