Парафія Пресвятої Діви Маріі Неустанної Допомоги, Бровари

Парафия Божьей Матери Ченстоховской. Мариуполь.

понеділок, 3 лютого 2014 р.

Святий Власій, єпископ і мученик

Римо-катол.: 3 лютого (довільний спомин)

Святий Власій (†316) – ранньохристиянський мученик, лікар, єпископ східно-вірменського міста Севастія (нині Сівас у Туреччині). Як каже традиція, він народився в Цезарії Кападокійській, яка зараз також є турецькою територією, а колись була одним із найактивніших центрів християнського життя. Звідти походять святі Василій Великий і Григорій Назіанзин, Григорій Нисський, Петро Севастієць та чимало інших.

Власій був лікарем і, з огляду на свою професію, стикався з багатьма людськими бідами, хворобами та нещастями. Відзначався порядністю в житті та лікарській практиці, співчуттям і праведністю в поведінці. Вочевидь був душею покликаною – за деякий час полишив своє служіння в миру й подався в пустелю, щоб там молитися, роздумувати, постити.
Коли по смерті єпископа Севастії постало питання про наступника, – як клір, так і християни тамтешньої спільноти скерували свої очікування до Власія, людини святого життя. На превелику радість усіх, Власій став єпископом. Керував Церквою Севастії мудро і з любов’ю. Загинув від переслідувань за імператора Ліцинія.
Дата смерті св. Власія викликає подив: адже всього за три роки до цього (313) імператори Костянтин Великий і той-таки Ліциній проголосили по всій імперії славнозвісний Міланський едикт, визнавши християнство. Однак з історією Римської імперії все дуже непросто. Костянтин і Ліциній воювали проти Максимина, а по його смерті затіяли 10-річну війну між собою. Отак 313 року було проголошено важливий для Церкви едикт, а 314 року Костянтин розбив Ліцинія, забравши частину його земель. Натомість Ліциній, людина жадібна, властолюбна і дратівлива, на своїх землях став переслідувати християн, бо Костянтин прийняв віру.
Єпископ Власій ховався в гірських печерах, але на нього донесли. В ув’язненні він зцілив сина якоїсь жінки, якому кістка пробила горло. Тому в день св. Власія є звичай молитися про зцілення від хвороб горла.
В іконографії св. Власій представлений як єпископ, який благословляє. Його атрибути: олень, пасторал, птахи з їжею в дзьобах, дві схрещені свічки, скрібок – знаряддя тортур.

© Copyright «CREDO»

Немає коментарів:

Дописати коментар

Парафія Матері Божої з Люрд в с. Зарудинці

Парафія Матері Божої з Люрд в с. Зарудинці